0.1 C
Türkiye
Pazar, 25 Temmuz 2021
Ana Sayfa Finansal Teknoloji VTB blockchain kullanarak banka teminatı vermeye başladı

VTB blockchain kullanarak banka teminatı vermeye başladı

VTB, Masterchain blokzinciri platformunu kullanarak ticari operasyon için dijital banka teminatı veren Rusya’daki ilk banka oldu.

Blockchain teknolojisi her geçen gün bankaların günlük işlemlerinde daha fazla yer almaya başlıyor. Blockchain Türkiye Platformu’nda yer alan habere göre, son olarak VTB, Masterchain blockchain platformunu kullanarak ticari operasyon için dijital banka teminatı veren Rusya’daki ilk banka oldu. Platform üzerinden Rus firması MTS lehine, 392 milyon ruble (5 milyon dolar) tutarındaki ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için bir teminat verildi. Gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilen işlemde VTB, MTS’nin kabul ettiği ve bankaya karşılık gelen bir bildirim göndererek, güçlendirilmiş nitelikli bir imza ile imzalanmış bir dijital teminat verdi. Masterchain, Rus merkez bankası tarafından piyasa katılımcıları ve FinTech Association tarafından geliştirilen bir blockchain platformu.

‘TEMİNAT SÜRECİNİ HIZLANDIRIYOR’

VTB yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcısı Vadim Kulik’in konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Rusya’da teknolojik sistemlerimizi Masterchain blockchain platformunun gerekliliklerine uygun hale getiren ilk şirketiz ve elektronik banka garantilerinin endüstriyel ihraçlarını başlattık. Bu, yararlanıcı tarafından teminat alma sürecini hızlandırmanıza ve kağıt belge akışını azaltmanıza olanak tanıyor. Ek olarak, verilerin dağıtık bir sicile yerleştirilmesi, banka garantileriyle dolandırıcılık risklerini ortadan kaldırıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En Popüler

Son Yorumlar