0.1 C
Türkiye
Cumartesi, 24 Temmuz 2021
Ana Sayfa Haberler Google, dijital haber koduna karşı kulis yaptığı için Avustralya'daki arama motorunu kapatmakla...

Google, dijital haber koduna karşı kulis yaptığı için Avustralya’daki arama motorunu kapatmakla tehdit ediyor

Google, Avustralya’daki arama motorunu kapatmakla tehdit etti – kendisini içeriklerinin yeniden kullanımı için haber yayıncılarına ödeme yapmaya zorlamayı amaçlayan taslak mevzuata karşı lobi faaliyetlerini hızlandırdı.

Facebook da yasalara tabi olacak. Ve Facebook daha önce , yasanın getirilmesi durumunda ürünlerinde haberlerin paylaşılmasını yasaklayacağını ve yasama tehdidi nedeniyle ülkedeki yatırımını azalttığını iddia etmişti.

“Web siteleri arasında sınırsız bağlantı ilkesi Arama için çok önemlidir. Yönetilemeyen mali ve operasyonel riskle birleştiğinde, Kuralların bu sürümü yasalaşarsa, bize Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmamızdan başka seçenek sunmaz, ”dedi Google bugün .

Geçtiğimiz Ağustos ayında teknoloji devi, teklife bir şans daha attı ve ülkedeki ürünlerinin kalitesinin düşebileceği ve hükümet teknoloji devlerinin medya işletmeleriyle reklam gelirini paylaştırmak için harekete geçmesi durumunda ücretsiz kalmayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Geçen yazdan bu yana Google, lobi yapma yöntemini değiştirmiş görünüyor – görünüşe göre, mali etkiyi en aza indirmek için yasayı yeniden şekillendirmeye çalışmak adına yasayı rayından çıkarma girişiminden tamamen vazgeçiyor.

Ayrıca iterken – lobicilik Onun son bit taslak mevzuat (o gördüğü gibi) en zararlı unsurları çıkarmaya çalışırken odaklanmıştır Haber Vitrini programı o aceleyle geçen yıl bükülmüş yayıncılara ödemeleri için alternatif bir model olarak, Kanuna göre para havaleleri için tercih edeceği araç haline gelir.

Şu anda parlamentonun önünde olan Avustralya’nın dijital haber Yasası taslağı, teknoloji devleri Google ve Facebook’un yayıncılara yalnızca metin parçalarını görüntülemek için değil, içeriklerine bağlantı vermeleri için ödeme yapması gibi tartışmalı bir şart içeriyor.

Yine de Google, Avustralya’yı “bağlantılar ve snippet’ler” için ödeme yapmanın internetin çalışma şeklini bozacağı konusunda uyardı.

Bugün Senato Ekonomi Komitesine yaptığı açıklamada , Avustralya ve Yeni Zelanda Başkan Yardımcısı Mel Silva şunları söyledi: “Yasadaki bu hüküm, işimiz ve dijital ekonomi için savunulamaz bir emsal oluşturacaktır. Arama motorlarının nasıl çalıştığı veya internetin nasıl çalıştığı ile uyumlu değildir ve bu sadece Google’ın görüşü değildir – bu Sorgu tarafından alınan sunumların çoğunda belirtilmiştir.

“Web siteleri arasında sınırsız bağlantı ilkesi Arama için çok önemlidir. Yönetilemez mali ve operasyonel riskle birleştiğinde, Kuralların bu sürümü yasalaşarsa, bize Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka gerçek bir seçenek sunmazdı. “

Google, bağlantılar için ödeme talep eden bir teklif yüzünden ağlamakta kesinlikle yalnız değil .

Dünya çapındaki ağın mucidi Sir Tim Berners-Lee, komiteye yapılan diğer endişeli sunumların yanı sıra taslak mevzuatın “çevrimiçi olarak belirli içerikler arasında bağlantı kurmak için ödeme yapılmasını zorunlu kılarak web’in temel bir ilkesini ihlal etme riski taşıdığı” konusunda uyardı .

Yazılı ifadede devam ediyor:

“Before search engines were effective on the web, following links from one page to another was the only way of finding material. Search engines make that process far more effective, but they can only do so by using the link structure of the web as their principal input. So links are fundamental to the web.

As I understand it, the proposed code seeks to require selected digital platforms to have to negotiate and possibly pay to make links to news content from a particular group of news providers.

Requiring a charge for a link on the web blocks an important aspect of the value of web content. To my knowledge, there is no current example of legally requiring payments for links to other content. The ability to link freely — meaning without limitations regarding the content of the linked site and without monetary fees — is fundamental to how the web operates, how it has flourished till present, and how it will continue to grow in decades to come.”

Bununla birlikte, Berners-Lee’nin sunumunda pasajlardan bahsetmemesi dikkat çekicidir. Bir kez değil. Her şey bağlantılarla ilgili.

Bu arada Google, Fransa’daki yayıncılarla bir anlaşmaya vardı – bunun içerik parçacıkları için ödemeyi kapsadığını söylüyorlar.

AB’de teknoloji devi, haber içeriği için komşu bir hakkı metin parçacıklarının yeniden kullanımını kapsayacak şekilde genişleten, halihazırda reformdan geçirilmiş bir telif hakkı direktifine tabidir. Yönergesinin yaptığı halde değil bağlantılar veya “çok kısa özler” kapsamaktadır.

Fransa’da Google, yalnızca “bağlantıların ve çok kısa alıntıların ötesinde” içerik için ödeme yaptığını söylüyor. Ancak bu bağlamda parçalar hakkında hiçbir şey söylemedi.

Fransız yayıncılar AB kanun açıkça iddia etmez Google genellikle kendi Haberler toplayıcınızda gösterileri değil-so-kısa metin parçaları kapsayacak – yönergesi istisna bir şekilde yorumlanmaması gerektiğini bildiren işaret olduğunu etkileri komşu hakların etkinliği. Dolayısıyla Google, snippet’ler için ödemeleri reddetmeye çalışırsa, büyük bir Fransız savaşı yapacak gibi görünüyor.

Ama Avustralya’da oynanacak her şey var. Bu nedenle, aşağıda, Google gerçekte iki ayrı ve farklı konuyu (bağlantılar için ödeme ve parçalar için ödeme) birleştirmeye çalışıyor – mali etkiyi azaltma umuduyla, halihazırda AB hukukunda pişirilenlere karşı. (Şimdiye kadar sadece Fransa’da aktif olarak uygulanmasına rağmen, bu direktifin ulusal hukuka aktarılmasında diğer AB ülkelerinin önünde.)

Avustralya’da Google, aynı zamanda Kod’un “Haber Vitrini belirlemesi” için (diğer bir deyişle, yayıncılara ödeme yapmakla ilgili yasal yazı duvardayken başlattığı program) – bunun “ticari anlaşmalara ulaşabileceği bir araç olması için lobi yapıyor” Avustralyalı haber yayıncılarına değer karşılığında ödeme yapmak ”.

Tabii ki, ticari bir müzakere süreci, teknoloji devine tercih edilir (ve tanıdıktır) ve Kod’un önerilen “nihai teklif tahkim modeli” ile bağlı olmaktan ziyade Google’ın “önyargılı kriterlere” sahip olduğunu iddia eder ve bunu “yönetilemez finansal ve operasyonel risk”.

Silva ayrıca, “Bu, karşılaştırılabilir anlaşmalara dayalı standart ticari tahkim ile değiştirilirse, bu iyi niyetli müzakereleri teşvik edecek ve sağlam anlaşmazlık çözümü ile sorumlu tutulmamızı sağlayacaktır” diyor.

Teknoloji devinin gerçekten istekli olduğu üçüncü bir hüküm mevcut taslaktan çıkarıldı, yayıncılara, içeriğinin nasıl keşfedildiğini etkileyebilecek algoritmalarındaki değişikliklerden önce bildirimde bulunmasını gerektiriyor.

“Algoritma bildirim hükmü, yayıncıların kendilerini etkileyen değişikliklere yanıt verebilmelerini sağlamak için Google’ın algoritmasındaki önemli eyleme geçirilebilir değişiklikler hakkında yalnızca makul bildirim gerektirecek şekilde ayarlanabilir” diye öneriyor.

Birkaç yıl içinde Google’ın konumunun “haberler için asla ödeme yapmayacağız” dan (ilgili mevzuattan önce) “lütfen tescilli lisanslama programımız aracılığıyla lisanslama haberlerinin bedelini ödeyelim” e nasıl geçtiğini düşünmek kesinlikle ilginçtir. AB , Fransa’da ( rekabet hukukunun yardımıyla ) ve aynı zamanda Avustralya’nın da benzer bir kanunu tasdik etmeye doğru ilerlemesiyle çok aktif bir şekilde uygulanan bir direktif çıkarmıştı.

Yasaların gerçek bir teknoloji devi fikir değiştirici olabileceği ortaya çıktı.

Elbette, herhangi birini çevrimiçi içeriğe bağlantı vermek için ödeme yapma fikri açıkça korkunç bir fikir – ve kaldırılması gerekiyor.

Ancak taslağın bu kısmı Avustralyalı milletvekillerinin Google’ın yayıncılara bir ödeme yapması gerektiğini kabul etmesini sağlayacak bir müzakere taktiği ise, o zaman kazanan bir parça gibi görünüyor.

Ve Google’ın arama motorunu kapatma tehdidi, Silva’nın önerdiği gibi kulağa “tam anlamıyla” gelse de, kaç tane alternatif arama motorunun var olduğunu düşündüğünüzde, bir zamanlar tehdit değildi.

Özellikle birçok alternatif arama motoru , kullanıcıların gizliliğine karşı çok daha az kötüye kullanımda bulunduğundan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En Popüler

Son Yorumlar