0.1 C
Türkiye
Pazartesi, 26 Temmuz 2021
Ana Sayfa Kripto Para Halka Arz, Birleşme, Satın Almalar ve Yeni Token Satışları, 2021'de Kripto İçin...

Halka Arz, Birleşme, Satın Almalar ve Yeni Token Satışları, 2021’de Kripto İçin Yeni Sermaye Getirmek İçin

“Geleneksel oyuncular artık bitcoin’e giriyor ve bu da daha geleneksel finansman turlarıyla sonuçlanıyor.”
Halka arz, geleneksel yatırımcıların kripto endüstrisine maruz kalmasının bir yoludur.
Bu yıl yeni tür token satışları ortaya çıkabilir.

Çok az yorumcu 2020 ve 2017 boğa piyasaları arasındaki büyük bir farka dikkat çekti: rekor bitcoin (BTC) fiyatlarının yüksek profilli ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) dalgasıyla tamamlanmadığı gerçeği. 2017’den farklı olarak, onlarca veya yüz milyonlarca doları yükselterek kriptoya olan ilginin artmasından yararlanan birkaç önemli ICO vardı, bu da ICO’ların büyük paralar elde etmek için bir araç olarak büyük ölçüde bitmiş olma olasılığını gösteriyor.

Bu doğru mu? ICO’lar ve diğer token satışı türleri (ör. İlk takas teklifleri, IEO’lar) 2021’de risk sermayesi ve ilk halka arzlar (IPO’lar) gibi fon artırmaya yönelik daha geleneksel yollarla giderek yerini alacak mı?

Ticaret Haber ile konuşan bir dizi endüstri oyuncusuna göre, bu gerçekten de bu yıl ve öngörülebilir gelecek için geçerli olacak. Bununla birlikte, kripto endüstrisindeki en büyük şirketler tarafından kaçınılması muhtemel olsa da, token satışları bir süre daha kripto için bir demirbaş olmaya devam edecek.

ICO’lar: Dünün modası

Bu yılın raporuna henüz müdahale edilmemiş olsak da, CB Insight’ın Blockchain Raporu 2020, ICO’ların topladıkları para miktarı söz konusu olduğunda büyük bir darbe aldığını ortaya koydu.

2018’in etkileyici 7,8 milyar ABD Dolarına kıyasla 2019’da toplanan meblağlar% 95 düşüşle 371 milyon ABD Dolarına geriledi. En azından geçen yıl sona eren ICO’larla ilgili ICObench verilerine bakarsanız, bu eğilim 2020’ye kadar devam etmiş gibi görünüyor.

Rastgele, sürdürülebilirlik ağı 2local’da birkaç iyi derecelendirilmiş token satışını alarak sadece 650.000 ABD doları, akıllı sözleşmeye dayalı oyun platformu Truegame 3,4 milyon ABD doları, işletme blok zinciri Lition 4,9 milyon ABD doları, robotik platformu SKFchain 6,2 ABD doları ve ödül platformu Sharpay 5,9 milyon USD topladı.

Bunlar çok küçük meblağlar değil, ancak 2017 ve 2018’deki 100 milyon USD artı ICO’larla karşılaştırıldığında oldukça yetersiz. CB Insights’ın raporunun da açıkça belirttiği gibi, birçok kripto ve blok zinciri şirketi, bu çöküşü, 2019’da 2,8 milyar ABD Dolarına yükselen öz sermaye fonuyla birlikte geleneksel bağış toplama biçimlerine giderek daha fazla başvurarak telafi etti.

Bu geçiş, Arcane Crypto’nun araştırma başkanı Bendik Norheim Schei’nin TicaretHaber.com’a böyle bir eğilimin yalnızca beklenebileceğini söylemesi ile bu yıl yalnızca hızlanacak.

“Bu, olgunlaşan bir endüstrinin sonucudur. Geleneksel aktörler artık bitcoin’e giriyor, bu da daha geleneksel finansman turlarıyla sonuçlanıyor ve ayrıca kripto şirketlerinin halka arz yoluyla geleneksel pazara taşınmasının başlangıcı oluyor ”dedi.

İlk halka arzları girin

Norheim Schei’nin önerdiği gibi, 2021, kripto şirketlerinin önemli sayılarda halka arzlara yöneldiği yıl olacak ve Coinbase’in doğrudan listelemesi , diğer iddialı firmaların takip etmesi için bir emsal oluşturacak.

Delphi Digital’in Operasyon Direktörü Anil Lulla, “Her büyüklükteki kripto şirketlerinin halka arzlarını göreceğinize inanıyorum, ancak en büyüğü büyük olasılıkla piyasaya ilk giren şirketler olacak” dedi .

Bu, S&P Global / 451 Araştırma analisti Csilla Zsigri tarafından paylaşılan bir görüştür ve zaten iyi finanse edilen yüksek büyüme gösteren firmaların halka açılmayı düşünenler olacağını öne sürdü.

” Örneğin, kripto kredi şirketi BlockFi – 2021’de halka açılabilir … Digital Currency Group (DCG) başka bir aday olabilir” dedi. ” Ripple’ın halka açıldığına dair söylentiler var , ancak şirketin mevcut yasal sorunları göz önüne alındığında, bunun 2021’de olacağına inanmıyorum.”

En büyük kripto firmaları halka açık olarak ticaret yapma planlarını ilk duyuranlar olsa da, Arcane’den Norheim Schei tarafından ortaya konduğu gibi kesinlikle tek olanlar olmayacak.

“Şirketimiz Arcane Crypto , bu ay İsveç borsasına kote oldu. Bu yıl birkaç kripto şirketinin aynısını yapmasını bekliyoruz ”dedi. 5 Şubat’ta şirket Nasdaq’da da listelendi .

Norheim Schei, halka arzların faydalarının ve çekiciliğinin yalnızca firmalara nasıl finansman sağlayabilecekleriyle sınırlı olmadığını da sözlerine ekledi.

Bu aynı zamanda geleneksel yatırımcıların aşina oldukları alternatifler aracılığıyla kripto endüstrisine maruz kalmalarının bir yolu. Bitcoin ve kripto para birimine olan talep genel olarak artarken, halka arzlar ve sermaye artırmanın diğer geleneksel yolları, birçok geleneksel aktör için gelişmekte olan kripto endüstrisine maruz kalmanın yeni bir yolu olacak ”dedi.

Real Vision CEO’su ve Kurucusu Raoul Pal, bu değerlendirmeyi yineledi, ancak geleneksel yatırımcıların halka arzlara katılma istekliliğinin, kripto varlık piyasasının devam eden olgunlaşmasıyla zayıflayabileceğini belirtti.

“Kamu piyasası kripto yatırım fırsatları sıkıntısı çekerken, mümkün olduğunca çok insan bu pencereyi halka açmak için kullanacak. [Borsa yatırım fonu] lansmanı sonunda bunu biraz değiştirecek, ”dedi Cryptonews.com’a .

Risk sermayesi ve birleşme ve devralmalar

Sadece 2021’de daha yaygın hale gelmesi beklenen ilk halka arzlar değil, diğer geleneksel kaynak yaratma biçimleri de olacak.

Anil Lulla, “Birleşme ve satın alma faaliyetlerinin, bu halka arzların başarısından sonra büyük ölçüde artacağına inanıyorum,” dedi ve daha büyük kripto oyuncularının daha küçük kriptoları satın aldığını, hatta daha büyük geleneksel finans şirketlerinin kripto şirketlerini satın aldığını görmeye başlayabileceğimizi tahmin ediyor.

Ayrıca, yine kısmen, aslında kripto satın almadan kriptoya maruz kalmanın bir yolunu sağlayacağı için, risk sermayesi ve özel sermaye fonunda bir artış göreceğiz.

“İlk yatırımlardan cazip getiriler ve dijital (kendi kendine egemen) kimlik ve doğrulanabilir iddialar ve merkez bankası dijital para birimleri gibi çeşitli umut verici kullanım durumlarının yükselişi dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı VC finansmanında bir artış görebiliriz. “Csilla Zsigri dedi.

Anil Lulla’ya göre, kripto paranın değişken ancak sürekli uzun vadeli büyümesi göz önüne alındığında, VC ve özel fonlamadaki büyüme büyük ölçüde kaçınılmaz.

“Bu noktada, kripto paranın ortadan kalkmayacağı ve bu sektöre daha derin dalma riskinin sadece birkaç yıl önce olduğu yerde olmadığı aşikar hale geldi. Şimdi, ciddiye almazsanız itibar riski var ”dedi.

Token satışları

Peki bu mütevazı jeton satışını tam olarak nerede bırakıyor? ICOrating, ICObench ve ICO Drops gibi veri toplayıcılar geçecek bir şey olursa, 2021’de yeni ICO’lardan ve token satışlarından sürekli ve istikrarlı bir düşüş olacak, ancak bir kez daha 2017’de toplanan meblağlara yakın bir şey yükseltmeyecekler ve 2018.

Öte yandan, bu yıl ICO’ların formda veya başka şekilde devam etmesine yardımcı olan yeni tür token satışları ortaya çıkabilir.

“Daha yaygın hale geleceğini düşündüğümüz bir şey, yatırımcıların sadece sermaye getirerek giremeyecekleri jeton lansmanlarıdır – bir tür değer sağlamak zorunda kalacaklar (jeton mekaniği, tasarım, strateji veya daha fazlası konusunda yardım olsun) ), ”Dedi Bendik Norheim Schei.

Aynı zamanda, Raoul Pal, ICO’ları halka arzlarla karşılaştırmanın ve ICO’ların sadece firmalar için kamu sermaye finansmanından daha az para toplayacakları için düşüşte olduğunu öne sürmenin biraz adil olmadığını söyledi. Bunun yerine, ICO’ları “halka açık VC yatırımları” olarak kavramsallaştırmanın ve etkilerini buna göre değerlendirmenin daha iyi olacağını öne sürdü.

“Piyasa değeri yatırımlarının çoğunu pazarlamak için gerçek zamanlı olarak işaretlerseniz, ilk sermaye artırıldıktan sonra düşecek ve işletme, beta testi kusurlarından arınmış olarak gerçek işletme modunu oluşturmanın acısını yaşamak zorunda kalır” dedi, Bu düşüşü, ICO’lar aracılığıyla satılan tokenların değerindeki düşüşün yanı sıra son birkaç yılda ICO finansmanındaki genel düşüşle karşılaştırmak.

Diğer bir deyişle, token satışlarının 2021 ve sonrasında devam etmesini bekleyin. Bu yıl gerçekleşmesini bekleyebileceğimiz halka arzların neredeyse kesinlikle gölgesinde kalacaklar, ancak daha küçük şirketlere finansmana daha kolay erişim sağlamaya devam ederken, risk sermayesi ve kripto finansman alanının önemli bir unsurunu oluşturacaklar. Birleşme ve Devralmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En Popüler

Son Yorumlar